Interpelacja w sprawie "Poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, poprzez stworzenie i wprowadzenie w Koninie „Programu wprowadzania do stosowania opasek ratunkowych SOS"

urbańskiW dniu 23.07.2013 złożyłem interpelację w sprawie "Poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, poprzez stworzenie i  wprowadzenie w Koninie Programu wprowadzania do stosowania opasek ratunkowych SOS" . Poniżej treść interpelacji.

 

Konin 2013.07.23

 

 

Jan Urbański
Radny Miasta Konina

Pan Józef Nowicki
Prezydent Miasta Konina
62-500 Konin
Plac Wolności 1

 

Interpelacja

Dotyczy: Poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, poprzez stworzenie i  wprowadzenie w Koninie „Programu wprowadzania do stosowania opasek ratunkowych SOS”.

Mając na uwadze stałą poprawę bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców naszego miasta, oraz poprawę wizerunku Konina jako miasta bezpiecznego i przyjaznego jego mieszkańcom, proponuję przygotowanie i wdrożenie w konińskich placówkach oświatowych „Programu wprowadzania do stosowania opasek ratunkowych SOS”.

Opaska Ratunkowa SOS (fotografia) to Projekt mogący w skrajnych przypadkach uratować niejedno życie ludzkie. Opaska ma wygrawerowane laserowo na wewnętrznej stronie następujące informacje osoby która ją nosi:

  1. imię ,
  2. grupę krwi,
  3. dwa telefony do bliskich ,
  4. informację o ważnych chorobach,
  5. informację o uczuleniach.

Informacje znajdujące się na Opasce Ratunkowej są podstawowymi informacjami wykorzystywanymi podczas udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, pomagają odnaleźć zaginione dzieci oraz umożliwiają powiadamianie bliskich o zdarzeniach. Pomagają również szybciej zdiagnozować jednostki chorobowe u pacjenta.

Jednym z pomysłodawców opasek SOS jest Sebastian Grządzielewski z Konina. Wprowadzenie takiego programu w naszym mieście, może stać się  jednym z elementów promocji Konina, jako miasta wspierającego bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Przeprowadziłem wstępne rozpoznanie w firmie zajmującej się produkcją takich opasek. Przedstawicie firmy zadeklarowali chęć przygotowania wspólnego projektu stopniowego wprowadzenia Opasek Ratunkowych SOS do konińskich placówek oświatowych, deklarując jednocześnie ze swojej  strony  przeprowadzanie prelekcji, spotkań o bezpieczeństwie z  wykorzystaniem opaski. Prowadzenia  różnych pokazów z włączeniem służb ratowniczych i policji. Podstawowo cena takiej opaski wynosi 24,99 PLN jednak przy wprowadzeniu programu będzie możliwa obniżka cen.

Nadmienię, że Projektem jest również zainteresowana Młodzieżowa Rada Miasta Konina, której przewodniczący Bartosz Małaczek w jej imieniu zadeklarował, zaangażowanie Rady w promocji tego projektu wśród młodzieży.

Przygotowanie Programu umożliwi pozyskanie pozabudżetowych źródeł finansowania Projektu n.p. poprzez wykorzystanie Funduszów Prewencji.

Z wyrazami szacunku.

Jan Urbański

 

opaska


Komentarze   

+3 #1 Agnieszka 2013-07-25 12:00
Bardzo fajny pomysł. Widziałam taką opaskę w Anglii i bardzo angolom zazdrościłam że takie coś mają. Bardzo istotne są tu informacje o uczuleniach występujących u dzieci. Mam nadzieję że taki program w naszym mieście powstanie. Pozdrawiam Aga Z.
+1 #2 Marta 2013-07-26 11:13
Popieram jak najbardziej. To dla małych dzieci dodatkowe zabezpieczenie. Powinno juz sie wprowadzać nawet w przedszkolach. Masz rację Agnieszko z tymi uczuleniami.

You have no rights to post comments