29.01.2009. Dlaczego parki?

Zgodnie z danymi statystycznymi GUS w listopadzie 2008 roku poziom bezrobocia w Polsce szacowany był na poziomie 9,1%. Województwo wielkopolskie, z bezrobociem na poziomie 5,9 %, stało się województwem o najniższym bezrobociu w kraju.  Jednak z przykrością należy stwierdzić, że statystyki województwa wielkopolskiego psuje w sposób zdecydowany podregion koniński z najwyższym w Wielkopolsce bezrobociem na poziomie 10,4%, a w nim powiat koniński z bezrobociem na poziome 12,5%.  Samo miasto Konin z 8% poziomem bezrobocia jest niestety niechlubnym liderem w całej Wielkopolsce.

       Niestety, wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach poziom bezrobocia w Koninie i powiecie konińskim zacznie rosnąć w sposób zdecydowany. Zarząd Konina niestety zdaje się tego problemu nie zauważać lub go marginalizuje.  Szumne zapowiedzi oraz dotychczasowo podejmowane działania w zakresie rozwoju gospodarczego miasta, prawie zawsze kończyły się klęską. Klęską zakończyła się również jedna z ostatnich inicjatyw gospodarczych Prezydenta dotycząca utworzenia w Koninie podstrefy Konin – Maliniec w Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestor zrezygnował, miasto strefy nie posiada. Tereny przeznaczone ustawowo na tworzenie stref są wykorzystane już prawie w 100%. Na ogólną powierzchnię 12.000 ha wykorzystane jest na dzień dzisiejszy 11 845,11ha. Czy Konin zdąży skorzystać z tych ostatnich 150 ha?
      Zwracałem wielokrotnie uwagę na to, że rynek pracy w przemyśle wydobywczo energetycznym w regionie kurczy się i będzie w dalszym ciągu się kurczył.  Zwracałem uwagę na konieczność inwestowania w przygotowanie terenów inwestycyjnych. Koninowi potrzebny jest program gospodarczy i szybkie działania, które wyprowadzą miasto z marazmu i zatrzymają proces jego postępującej degradacji. 
      W ostatnim okresie likwidowane są kolejne stanowiska pracy i firmy. Elektroliza w Hucie Aluminium, Polmos, Roltrans czy jak wynika z dzisiejszych informacji Konwart. A efekty kryzysu światowego mogą uderzyć w następne.
      Można oczywiście czekać spokojnie do kolejnych wyborów, ale czy osoby odpowiedzialne za miasto mogą w takiej sytuacji czekać? Odpowiedź jest prosta, na czekanie nie ma już czasu. Zdecydowane działania musimy podejmować natychmiast i muszą być to działania wielokierunkowe, i wielowariantowe. 
      Miasto przygotowuje obecnie aplikację konkursową na pozyskanie funduszy z WRPO do działania 1.7 (Przygotowanie terenów inwestycyjnych). Mam jednak wątpliwości, czy sam Wydział Działalności Gospodarczej i Rozwoju podoła przygotowaniu aplikacji do wszystkich dostępnych w tym roku środków. Do działania moim zdaniem muszą być włączone wszystkie firmy otoczenia biznesu, natomiast ich koordynacją zgodnie ze Strategią Rozwoju Konina na lata 2007-2013 powinien zająć się Prezydent Konina.
       Mając na uwadze powyższe fakty złożyłem dwie interpelacje mające na celu pobudzenia rozwoju gospodarczego miasta. Pierwsza dotyczyła cyklicznego konkursu na najlepszy Biznesplan Konina. Została przez Prezydenta przyjęta. W chwili obecnej trwają końcowe uzgodnienia regulaminu i spraw technicznych.  Konkurs zostanie ogłoszony najprawdopodobniej w ciągu najbliższego miesiąca.  Druga interpelacja dotyczyła utworzenia w Koninie Centralnego Parku przemysłowo technologicznego.
       Wiele osób pytało mnie o co chodzi w tych parkach. W związku z tym kilka zdań wyjaśnienia.
Parki przemysłowe i technologiczne zostały po raz pierwszy w Polsce zdefiniowane w ustawie o finansowym wspieraniu inwestycji 20 marca 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 41, poz. 363, uwzględnia Dz.U. 2005 r. 249, poz. 2104). Zgodnie z nią parkiem przemysłowym jest zespół nieruchomości z infrastrukturą techniczną po restrukturyzowanym lub likwidowanym przedsiębiorcy. Parki tworzone są na podstawie umowy cywilnoprawnej, której jedną ze stron jest jednostka samorządu terytorialnego. Parki ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcom, w szczególności małym i średnim. Parki technologiczne tworzone są podobnie, lecz celem ich działania jest przepływ wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi, a przedsiębiorcami. Do roku 2008 parki tworzone były przy wsparciu  Sektorowego Programu Operacyjnego ˝Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw˝ na lata 2004-2006, w którym w ramach działania 1.3 (Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm) rozdysponowano ponad 185 mln euro.  Efektem było powstanie i rozwój 41 parków przemysłowych. W grudniu 2008 ukazał się Raport końcowy podsumowujący projekt, który wskazuje jednoznacznie na pozytywny wpływ działania w zakresie stymulacji i podnoszenia konkurencyjności regionów nim objętych.
         Samorząd Konina do poprzedniego programu nie przystąpił. Stracił tym samym okazję do pozyskania środków w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych, stracił jednocześnie kilka lat, w których działanie parku powinno zacząć przynosić pożądane efekty. Tworzenie parku jest bowiem działaniem długofalowym i wieloetapowym. Natomiast efekty jego powstania widoczne są dopiero po kilku latach funkcjonowania.
         Obecnie działania w zakresie wsparcia parków przemysłowych przeniesione zostały do regionalnych programów operacyjnych. W naszym przypadku Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
        Do przygotowania projektu czasu nie pozostało zbyt wiele. Konkurs w zakresie zadania 1.4 (Wsparcie przedsięwzięć powiązanych z regionalną strategią innowacji) zostanie uruchomiony w czwartym kwartale bieżącego roku. Do tego czasu Miasto powinno mieć przygotowaną koncepcję parku i  kompletny bardzo dobrze przygotowany wniosek aplikacyjny. Konkurencja będzie potężna.
        W związku z powyższym Samorząd Konina musi w najbliższym okresie określić założenia i zakres działania parku oraz podjąć jak najszybciej decyzję o przystąpieniu do jego utworzenia.
        Park technologiczno przemysłowy powinien jednocześnie spełniać zadania, które roboczo można nazwać Centrum Obsługi Biznesu. Powinno być to miejsce, w którym każdy inwestor będzie mógł w jednym miejscu w bardzo krótkim czasie załatwić wszystkie sprawy związane z planowanym przez siebie przedsięwzięciem gospodarczym na terenie Konina.

W trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Infrastruktury w dniu 27.01.2009 została przedstawiona przez prezesa ARR Dariusza Kałużnego. Komisja podjęła również decyzję o utworzeniu podkomisji, która będzie pilotowała ten temat. Warunkiem rozpoczęcia jej prac jest pozytywna odpowiedź Prezydenta na złożoną interpelację.

Jan Urbański

 


You have no rights to post comments