16.07.2009. Czy w Koninie powstanie Centralny Park Przemysłowo-technologiczny (CPPT) BK

16.07.2009. Czy w Koninie powstanie Centralny Park Przemysłowo-technologiczny (CPPT) PDF Drukuj Email
Propozycje dla Konina - Propozycje Radnych
Wpisany przez Urbański Jan   
czwartek, 16 lipca 2009 10:10

ParkCentralny Park Technologiczno-przemysłowy to ogromna szansa dla Konina. To szansa, która w zdecydowany sposób może umożliwić wzrost gospodarczy regionu, wzmocnić nowoczesne branże, poprawić konkurencyjność miejscowych firm. To szansa tworząca nowe miejsca pracy, poprawiająca warunki startu i rozwoju dla przedsiębiorstw. To również szansa dla rozwoju konińskich uczelni oraz nowe miejsca pracy dla absolwentów. To w końcu wielka szansa dla firm z naszego regionu które na terenie parku technologicznego będą mogły lokować swoje działy badawczo-rozwojowe i laboratoria oraz  rozpoznawać i wdrażać nowe nie stosowane wcześniej technologie i rozwiązania. Istnieje ogromna szansa na wsparcie parku funduszami unijnymi i tej szansy Konin nie może zaprzepaścić. To będzie prawdopodobnie ostatnie rozdanie pieniędzy unijnych przeznaczanych na ten cel.

Co to są parki przemysłowo-technologiczne i ich rola w gospodarce regionalnej.

      Park technologiczny jest to zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną, tworzony w celu transferu wiedzy i nowoczesnych technologii pomiędzy podmiotami opartymi na zaawansowanych technologiach takich jak: uczelnie, instytucje badawczo-rozwojowe i laboratoria, a przedsiębiorcami. Jeżeli elementem tej infrastruktury staną się obiekty i tereny pozostałe po restrukturyzowanych lub likwidowanych przedsiębiorstwach mamy do czynienia z  parkami przemysłowo – technologicznymi. 
      Park przemysłowy to zespół wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą pozostałą po restrukturyzowanych lub likwidowanych przedsiębiorstwach oraz inne dołączone do nich nieruchomości, utworzony przy udziale władz samorządowych w celu zapewnienia możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności małym i średnim przedsiębiorcom, na preferencyjnych warunkach.
       Najczęstszymi formami prawnymi tworzonych parków technologiczno-przemysłowych są spółki prawa handlowego. W spółkach organem założycielskim są władze samorządowe, a udziałowcami lub wspólnikami przedsiębiorstwa oraz instytucje naukowe.
       Utworzony Park wyposażony w odpowiednią infrastrukturą, umocowanie prawne i tereny inwestycyjne powinien stać się instytucją stymulującą rozwój gospodarczy i ekonomiczny Konina.  Powinien stać się również Konińskim centrum kompleksowej obsługi klienta biznesowego oraz z definicji inspiratorem współpracy, zarówno między przedsiębiorstwami a sferą nauki, jak i między samymi przedsiębiorstwami. Instytucją udzielającą im pomocy wspierającą  i stwarzającą warunki do powstawania, działania i rozwoju małych i średnich firm innowacyjnych.


Warunki powstania i etapy realizacji projektu

      Rozdanie dotacji unijnych na lata 2007-2013 odchodzi stopniowo od parków przemysłowych, we wcześniejszych Konin niestety nie wziął udziału. Pozostał natomiast program wspierania dla parków naukowo-technologicznych opartych na przepływie nowoczesnych technologii ze sfery nauki do sfery przemysłowej.  Dlatego w dalszych działaniach należy skoncentrować się na przygotowaniu takiego właśnie projektu. Warunkiem podstawowym jego powstania jest  oczywiście determinacja władz samorządowych  do jego realizacji i przyśpieszenie działań w celu jego przygotowania. Działania nad projektem powinny przebiegać etapowo:

  • Wyznaczenie przez Prezydenta instytucji koordynującej projekt lub powołanie koordynatora-kierownika projektu. Może nią zostać np. Agencja Rozwoju Regionalnego, której jednym z udziałowców jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Posiada ona bardzo duże doświadczenie związane z inicjowaniem i tworzeniem parków naukowo-technologicznych, inkubatorów technologicznych i zarządzaniem Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Być może kierownikiem i koordynatorem projektu powinien zostać Dariusz Kałużny były prezes ARR, który doskonale zna zagadnienia z nim związane.
  • Przeprowadzenie konsultacji z potencjalnymi uczestnikami projektu: instytucjami naukowymi, konińskimi uczelniami oraz przedstawicielami firm funkcjonującym w naszym regionie. Konsultacje powinny dotyczyć ich ewentualnego zaangażowania i zainteresowania projektem (min. PWSZ, WSKM, ZEPAK SA, KWB Konin S.A., Huta Aluminium).
  • Wypracowanie koncepcji funkcjonowania parku (na bazie przeprowadzonych konsultacji), wskazania terenów i infrastruktury na której park będzie funkcjonował.
  • Sformalizowanie działania poprzez powołanie spółki realizującej projekt, a w dalszej kolejności zarządzającej parkiem.
  • Przygotowanie aplikacji dotyczących źródeł finansowania.


Gdzie park może powstać.
     
      Tu sytuacja jest dynamiczna. Wcześniej proponowałem tereny inwestycyjne Malińca, Janowa, tereny i infrastrukturę po likwidowanej Cukrowni Gosławice czy Polmosie. Według stanu z dnia dzisiejszego część tych terenów została zbyta, część stała się źródłem roszczeń prawnych spadkobierców rodziny Kwileckich. 
     W chwili obecnej najkorzystniejszym obiektem na terenie miasta wydaje się budynek Konwartu oraz tereny inwestycyjne położone w rejonie Międzylesia. Faktyczne miejsce powstania parku oraz infrastruktura na której będzie funkcjonował musi być powiązane z zainteresowaniem konińskich firm, uczelni i zewnętrznych instytutów badawczo-naukowych udziałem w projekcie. Musi być również ściśle powiązane z technologiami, które w wyniku opracowania koncepcji funkcjonowania parku będą w nim dominowały.

Jakie technologie mogą być brane pod uwagę.
     
      Przedstawiam tylko kilka przykładowych propozycji które mogą być wykorzystane. W rzeczywistości katalog tematów jest nieograniczony i zależy od wcześniej wspomnianych koncepcji:

  • wykorzystanie w energetyce energii pochodzącej z zasobów wód geotermalnych  zalegających na naszym terenie
  • pozyskiwania paliwa z CO2 przy pomocy fotosyntezy w.g. patentu i badań profesora Nazimka z UMCS w Lublinie Artykuł1 Artykuł 2
  • wykorzystanie nowoczesnych, ekologicznie czystych technologii węglowych (sekwestracja i składowanie CO2 ),
  • wykorzystania  możliwości  technologii naziemnego czy podziemnego zgazowania węgla brunatnego umożliwiające rozwój energetyki i chemii opartej na zasobach węgla brunatnego, nowoczesne technologie przetwarzania  i wykorzystania aluminium.
         

Powstanie i rozwój parków umożliwi przyszłościowe utworzenie centralnego klastra, bazującego na wybranej technologii i dodatkowe możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych na jego rozwój.

Kto powinien wziąć udział w projekcie.

      Z oczywistych powodów głównym inicjatorem powstania CPPT powinien zostać Samorząd Miasta Konina. W projekcie powinny wziąć udział konińskie uczelnie oraz uczelnie z nimi współpracujące, zainteresowane firmy z naszego regionu oraz instytucje otoczenia biznesu. Projektem należy zainteresować Instytucje finansowe dla których projekt może stać się możliwością zyskownej lokaty kapitałów długoterminowych i obiektem finansowania przedsięwzięć na zasadzie ventures capital.

Potencjalne źródła finansowania projektu.

      Przede wszystkim należy bardziej zdecydowanie sięgać po środki z funduszy europejskich. Niestety nie udało się zakwalifikować projektu przygotowywanego przez Urząd Miasta w zakresie kompleksowego przygotowania  terenów inwestycyjnych (Działanie 1.7) przyczyny były różne, w tym i nie zawinione przez urząd. Jednak do wykorzystania pozostało wsparcie przedsięwzięć powiązanych z regionalną strategią innowacji (Działanie1.4). W tym rozdaniu projekt musi przewidywać tworzenie i rozwój instytucji wspierających rozwój innowacji i nowych technologii, sieci tych instytucji  oraz transfer technologii. Nie będzie to rozdanie proste. Po ostatnich zmianach w WRPI, działanie zostało przeniesione do programu JESSICA którym zarządza Europejski Bank Inwestycyjny. 
     Źródłem finansowania musi być również wkład własny samorządu (być może to najlepsza pora na podjęcie decyzji o emisji obligacji komunalnych, o które wcześniej interpelowałem) oraz wkład uczestników projektu

Na zakończenie.
       
      Gospodarkę konińską można odnieść do elementarnych zasad fizyki. Pierwsza zasada dynamiki Newtona mówi, że jeżeli na ciało nie działają żadne siły, lub działające siły się równoważą, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym. Jeżeli założymy, że ciałem jest gospodarka konińska, a siłami zaangażowanie władz samorządowych w rozwój gospodarczy miasta, to mamy właśnie obecny obraz jej funkcjonowania.
     Jednak w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego miasta, należy odnosić się do zasady drugiej. Zgodnie z nią musimy włożyć dużo siły aby ruszyć gospodarkę z miejsca, a przyspieszenie rozwoju gospodarczego miasta będzie wprost proporcjonalne do sił jakich użyjemy w celu jego przyśpieszenia.
     I pamiętajmy o jednym. Biznes jest jak jazda na rowerze. Nie pedałujesz do przodu, to tracisz równowagę lub się wywracasz.

Jan Urbański

Wcześniejsze materiały o parkach


You have no rights to post comments